یک متخصص فرانسوی اعلام کرد آنفلوانزای خوکی به سبب انتقال از انسان به انسان بسیار خطرناکتر از نوع مرغی آن است.

دیدیه رائول، پژوهشگر و نویسنده کتاب "بیماری های عفونی جدید"، در مصاحبه روزنامه فرانسوی لوموند با وی گفت: "ویروس آنفلوآنزای مرغی هرگز از مرحله انتقال از حیوان به انسان فراتر نرفت، در حالی که ویروس نوع خوکی از انسان به انسان قابل انتقال  است."
این کارشناس می‌گوید: "اینکه بیماری آنفلوآنزای خوکی در مکزیک ظاهر شده است، بدان معنا نیست که این ویروس در مکزیک به وجود آمده است. چندین نوع از این ویروس که می‌توانند بین یکدیگر ژن‌ها را مبادله کنند و جهش یابند، در سراسر جهان وجود دارد و می‌توانند در هر نقطه‌ای ظاهر شوند. اصلی‌ترین مکان ذخیره این ویروس‌ها نیز شبه قاره هند و چین است. در این مناطق ویروس ابتدا طیور را مبتلا می‌کند و از آنجایی که معمولا طیور و خوکان با هم نگهداری می‌شوند، ویروس به خوک و از خوک که دستگاه ایمنی‌اش نزدیک به انسان است، به انسان منتقل می‌شود. هر انسان مبتلا به این ویروس که دستگاه تنفسی را مورد حمله قرار می‌دهد، می‌تواند دو نفر دیگر را مبتلا کند. اگر در نظر بگیریم که سالانه یک میلیارد نفر در جهان سوار هواپیما می‌شوند و اینکه یک تحقیق آلمانی نشان می‌دهد 72 درصد مسافرانی که پرواز بالای 4 ساعت دارند به یک ویروس تنفسی مبتلا می‌شوند، ابعاد خطر را بیشتر درک می‌کنیم. آخرین باری که یک آنفلوآنزای انسانی در جهان در پی یک آنفلوآنزای خوکی همه گیر شد، به سال 1957 در آسیا بر می‌گردد که دو میلیون کشته در پی داشت.
کارشناس فرانسوی می‌افزاید: "وقتی این ویروس جهش پیدا می‌کند، کنترل آن دشوارتر می‌شود. فرانسه در این زمینه بسیار ضعیف است و در عوض این چینی‌ها هستند که برای مقابله با چنین اپیدمی‌هایی از همه مجهزترند. آنها در پی بروز آنفلوآنزای مرغی امکاناتشان را گسترش داده‌اند و حتی یک بیمارستان ششصد تختخوابی مخصوص دارای شرایط قرنطینه کامل دارند." 

 گردآوری: گروه سلامت سیمرغ