رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت عنوان کرد؛

دکتر شهین یاراحمدی، رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی چاقی و اضافه وزن را از مهمترین علل شیوع دیابت نوع 2 در بین کودکان و نوجوانان دانست.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر یاراحمدی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی دیابت برگزار شده بود ضمن اعلام مطلب فوق گفت: با توجه به تغییر روش زندگی افراد و داشتن زندگی ماشینی، چاقی و اضافه وزن در میان نوجوانان و جوانان شیوع یافته که خود یکی از مهترین علل بروز دیابت نوع 2 است.

وی همچنین میزان شیوع دیابت در زنان را، 2 برابر مردان دانست و گفت: با توجه به گسترش چاقی و اضافه وزن در خانمها دیابت در زنان بسیار بیشتر از مردان است که با یک روش تغذیه‌ای مناسب و تحرک می‌توان از گسترش این بیماری پیشگیری کرد.

وی از اجرای فاز دوم برنامه پیشگیری و کنترل کشوری در تهران و چند شهر بزرگ خبر داد و افزود: تا یک ماه دیگر در شهرهای تهران، کرج، تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد فاز دوم برنامه پیشگیری و کنترل کشوری دیابت اجرا می‌شود.

وی افزود: این برنامه برای شهرهایی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند آغاز می‌شود  زیرا تعداد مبتلایان به دیابت در این شهرها بیشتر هستند.

رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودجه اختصاص یافته به بیماران دیابت را از محل مالیات نوشابه‌های گازدار دانست و افزود: برای امسال 50 میلیارد تومان بودجه به نفع بیماران دیابتی اختصاص یافته که 10 میلیارد تومان آن صرف بیماران قلبی و عروقی می شود.

وی گفت: در فاز اول، این برنامه در روستاها اجرا شد که تست غربالگری برای جمعیت افراد بالای 30 و زنان باردار صورت پذیرفت.

دکتر یاراحمدی مهمترین عوامل مؤثر در بروز دیابت را چاقی دانست و گفت: سابقه خانوادگی، فشارخون بالا، سابقه سقط جنین در خانمهای باردار، از دیگر عوامل موثر در بیماری دیابت است.

/ 0 نظر / 15 بازدید