یک مسئول به مهر خبر داد:

خرم آباد - خبرگزاری مهر: عضو جامعه جنگلبانی ایران با اشاره به آبیاری برخی سبزی کاریهای حاشیه شهرستان بروجرد به وسیله فاضلاب بر ضرورت ساماندهی وضعیت موجود تاکید کرد.

علی حسین بیرانوند در گفتگو با خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد با اشاره به اختصاص اراضی حاشیه شهر بروجرد به کاشت سبزیجات، اظهار داشت: منابع طبیعی شهرستان بروجرد برنامه دارد که با توجه به بخشنامه های ارسالی از کشور به زودی با همکاری جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های مرتبط زمین های اطراف شهر را که به عنوان سبزیکاری غیربهداشتی استفاده می شود به زیر کشت زراعت چوب ببرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر این زمین های کشاورزی با توجه به آبیاری به وسیله فاضلابهای شهری و ورود آبهای غیربهداشتی دارند استعداد خود را از دست می دهند.

عضو جامعه جنگلبانی ایران با تاکید بر اینکه این زمینها مستعد کشت محصولات فراوانی هستند، افزود: اما در حال حاضر به دلیل استفاده این زمینها برای کشت صیفی جات وسبزیجات با استفاده از آب آلوده این امر به معضلی برای شهر بروجرد تبدیل شده است.

بیرانوند یادآور شد: در حال حاضر برخی از کشاورزان برای آبیاری سبزیجات خود از پسماند های کارخانجات که دارای خطراتی نیز هستند استفاده می کنند که این امر برای مصرف کنندگان مشکلاتی را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل اعلام شده از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه بکارگیری آبهای غیرمتعارف در توسعه زراعت چوب می توان این فعالیت را در این زمین ها مورد نظر قرار داد.

عضو جامعه جنگلبانی ایران با تاکید بر اینکه به کارگیری آبهای غیربهداشتی شامل پسابها، فاضلابهای شهری و ... که دارای آلودگی هایی هستند در زراعت های مختلف صیفی کاری اشکال دارد، خاطر نشان کرد: یکی از برنامه هایی که می توان با مشارکت مردم در این اراضی اجرایی کرد توسعه زراعت چوب می باشد که به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

بیرانوند با تشریح مزایای زراعت چوب در این منطقه افزود: با اجرای این طرح علاوه بر استفاده مناسب از آب و خاک زمینه تهیه چوب مورد نیاز صنایع و کارخانجات وابسته و همچنین ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم می شود.

وی بیان کرد: منابع طبیعی شهرستان بروجرد این آمادگی را دارد که علاوه بر تامین نهال مورد نیاز کشاورزان تسهیلات لازم را نیز به کمک جهاد کشاورزی برای این امر اختصاص دهد.

عضو جامعه جنگلبانی ایران هدف از اجرای طرح زراعت چوب را ایجاد اشتغال پایدار، تولید چوب، ایجاد فضای سبز و جذب مسمومیت فعلی خاک توسط گونه های صنوبر و دیگر گونه ها برشمرد.

بیرانوند با یادآوری اینکه در حال حاضر 500 هکتار از زمین های کشاورزی حاشیه شهر بروجرد به وسیله آبهای غیربهداشتی تغذیه می شوند، خاطر نشان کرد: زمین های کشاورزی یاد شده در حاشیه شهر بروجرد به دلیل آبیاری به وسیله فاضلابهای شهری مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده اند.

وی تخریب این اراضی را نیز چاره کار ندانست و گفت: بیابانی شدن این محدوده نیز چالش جدیدی خواهد بود که منابع طبیعی ما را درگیر خواهد کرد.

عضو جامعه جنگلبانی ایران با اشاره به تاثیر زراعت چوب در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار، یادآور شد: می توان با انتقال کشت سبزیجات به دیگر مناطق دارای آب سالم، زمینه توسعه زراعت چوب و کاشت درختان در حاشیه شهر بروجرد را فراهم کرد.

/ 0 نظر / 14 بازدید