98.5 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می شود

 

به گزارش خبرنگار مهر در بیرجند، محسن احتشام پیش از ظهر شنبه در بازدید از باغات زرشک استان مصرف زرشک بدون دانه را مختص داخل کشور اعلام کرد و بیان داشت: در ارتباط با صادرات این محصول اقدامات مناسبی برای بازاریابی در گذشته انجام نشده است اما با حمایتهای سازمان توسعه تجارت ایران و دیگر دستگاه ها برنامه ریزی خوبی برای معرفی این محصول استراتژیک در سطح بازارهای جهانی در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه کشاورزان نباید دسترنج خود را کمتر از قیمت تعیین شده به فروش برسانند، تصریح کرد: در صورت افت قیمت با خرید توافقی این محصل از کشاورزان حمایت می کنیم.

رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان زعفران، زرشک، انار و گیاهان دارویی خراسان جنوبی گفت: قیمت این محصول سالهای گذشته در ابتدای فصل کمتر و در پایان فصل افزایش یافته که امسال سعی خواهیم کرد در همه فصول قیمت محصول منصفانه باشد.

احتشام با نزدیک شدن به آغاز برداشت زرشک از باغات استان، قیمت حداقل پایه تعیین شده برای هر کیلو زرشک تازه شاخه را هزار تومان و خوله را هزار و 200 تومان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه درختان زرشک سال بارآور و نابارور دارند، افزود: با توجه به وقوع خشکسالی در ابتدای سال جاری، میزان تولید زرشک تا حدی کاهش دارد.

وی ادامه داد: این قیمت در آخرین جلسه بررسی مسائل و مشکلات محصول زرشک و با حضور معاون برنامه ریزی استاندار خراسان جنوبی و سازمان های مرتبط اتخاذ شد.

احتشام تاکید کرد: با توجه به وضعیت جوی سال جاری، پیش بینی می شود بیش از 10 هزار تن زرشک در کشور تولید شود.

وی گفت: سال گذشته تولید زرشک در شرایط ایده آل قرار داشت و در سطح کشور حدود 14 هزار تن از این محصول تولید شد

/ 1 نظر / 16 بازدید